Statystyki wskazują, że Polak w ciągu roku zużywa ok. 300 opakowań foliowych. Produkty te wytwarzane są zazwyczaj w kilka sekund, a ich używanie kończy się po drodze ze sklepu, ponad to większość ludzi zamiast po użyciu włożyć je do odpowiedniego kosza na odpady to wyrzuca je po prostu na ulicę lub do „kolekcji” w domu. Nie każdy wie jak można ponownie wykorzystać opakowania, myślę, że jest to temat, który trzeba poruszyć , więc tutaj trochę o tym opowiem.
Recykling – jest to jedna z najpopularniejszych metod ochrony środowiska, jej celem jest głównie zmniejszenie odpadów, surowców naturalnych oraz ponowne wykorzystanie materiałów, które się do tego nadają. Wszystkie odpady, które nadają się do recyklingu są oznaczone odpowiednim znakiem:
Recykling jest nam bardzo potrzebny w życiu, choćby nawet do zaoszczędzenia pieniędzy. Segregowanie odpadów i wtórne użycie jest to korzyść tak samo dla nas jak i producentów takich opakowań. Nie muszą oni kupować nowych materiałów do wyprodukowania takiej folii tylko uzyskują ją za pomocą tego właśnie procesu. Nie ma żadnych przeciwwskazań żeby takie opakowanie foliowe było przetwarzane wielokrotnie, wręcz przeciwnie, wpływa to na popularność tej metody.
Więcej tutaj: https://pl.wikipedia.org/wiki/Recykling
Jak przebiega recykling opakowania?
Recykling tworzyw sztucznych może przebiegać w dwóch sposobach:
- Bez zmiany struktury chemicznej- zwany także materiałowym czy mechanicznym, polega na rozdrobnieniu odpadów, takiemu recyklingowi poddawane są zazwyczaj butelki czy opakowania foliowe
- Ze zmianą struktury chemicznej- tzw recykling surowcowy, polega na przetwarzaniu odpadów do związków nisko-cząsteczkowych
Opakowania foliowe wytworzone z materiału z recyklingu
W wyniku recyklingu tworzyw sztucznych uzyskujemy:
- Folie
- Zabawki
- Długopisy
- Opakowania na CD
- Słupki drogowe
- Ogrodzenia
- Meble ogrodowe
- Ławeczki